Sıkça Sorulan Sorular

Turkcell Kopilot nedir?

Aracınızı telefonunuza bağlayarak siz ve sevdikleriniz için hayatı kolaylaştıran eğlenceli özellikler sunar. Turkcell Kopilot aracın veri toplama portuna yerleştirilerek, ihtiyaç duyulan tüm bilgileri alarak Turkcell Kopilot uygulamasından gösteren güvenilir yol arkadaşı ve yardımcısıdır.

Turkcell Kopilot ne işe yarar?

Turkcell Kopilot sürücü ile aracının etrafında oluşan verileri kullanarak farkındalık ve güvenliği arttırmanıza yardımcı olur.

Nasıl çalışır?

Temel hizmetler için Turkcell Kopilot web ve mobil uygulamalarını ücretsiz kullanabilirsiniz. Gelişmiş özellikler için almış olduğunuz cihaz aracınıza bağlanır, sensörlerden ve aracınızdan topladığı verileri bulut ortamına aktarır. Bu veriler gerçek zamanlı analiz edilir ve görselleştirilir.

Cihazımı sisteme nasıl tanıtabilirim?

İlk cihaz satın alınmasında çağrı merkezinden destek alabilirsiniz. Daha önce eşleştirilen cihazlarla ilgili işlemleri Turkcell Turkcell Kopilot web uygulamasının Araçlar sayfasından yapabilirsiniz.

Wi-Fi’lı cihazın internetine bağlanmak için ne yapmalıyım?

Cihazınızın interneti hattınızda tanımlı internet paketi olması durumda otomatik olarak çalışmaktadır. İnternete bağlanmak için gerekli olan Wi-Fi ismi ve parolası gibi bilgileri cihazınızın kutusunda, üzerinde yer alan etiketlerde veya uygulamada ayarlar bölümünde bulabilirsiniz. Akıllı telefonunuzdan veya tabletinizden Wi-Fi açıp belirtilen Wi-Fi ismi ile cihazınıza bağlanabilirsiniz.

Nasıl abone olabilirim?

Turkcell Kopilot servisinden faydalanmak için Turkcell Mağazalarından Turkcell Kopilot servisine abone olmalısınız. Servis aboneliği için Turkcell Kopilot cihazının satın alınması ve cihaz içerisindeki Turkcell M2M hat üzerinden Turkcell Kopilot tarifesine abone olunması gerekmektedir.

Ne kadar öderim?

Turkcell Kopilot servisinden faydalanmak için Turkcell Kopilot tarifesine abone olmanız gereklidir.
Turkcell Kopilot tarifesine;
Taahhütsüz olarak vergiler dahil aylık 27,90TL'ye
veya,
Turkcell Kopilot kampanyasından faydalanarak 12 ay taahhütlü olarak vergiler dahil aylık 19,90 TL'ye,
abone olabilirsiniz. Fiyatlara KDV ve ÖİV dahildir.

Turkcell Kopilot servisini kullanabilmek için ihtiyacınız olan, aracınızın servis bağlantı girişine (OBD port) takacağınız Turkcell Kopilot cihazını Turkcell Mağazalarından peşin veya 6, 12, 24, 36 ay taksit seçenekleriyle satın alabilirsiniz.

Vade Seçeneği Turkcell Kopilot Tarifesine Ek
Aylık Taksit Tutarı
6 ay 97,94 TL
12 ay
53,44 TL
24 ay 31,92 TL
36 ay 24,97 TL

Cihaz fiyatıyla ilgili Turkcell Mağazaları'ndan detaylı bilgi alabilirsiniz.

Turkcell Kopilot Kampanyasının 12 aylık taahhüt süresi dolmadan iptali durumunda, ilgili cayma bedeli hesaplanarak Turkcell faturasına yansıtılır. Turkcell Kopilot kampanyası 12. aylık taahhüt süresi sonunda sona erer ve taahhütsüz tarife üzerinden servis aboneliği devam eder. 

Turkcell Kopilot tarifesi iptal edilmediği sürece aylık otomatik olarak yenilenir ve servisten faydalanmaya devam edersiniz.

Ücrete KDV ve ÖİV dâhil mi?

Ücrete KDV ve ÖİV dâhildir.

Turkcell Kopilot Devam Kampanyasına nasıl abone olabilirim?

Turkcell Kopilot Devam Kampanyasından faydalanmak için Turkcell Mağazalarından ya da Turkcell Çağrı Merkezinden başvuruda bulunabilirsiniz. Turkcell Kopilot Devam Kampanyasından faydalanmak için katılım koşulları sağlanmalıdır.

Turkcell Kopilot Devam Kampanyasından kimler yararlanabilir?

Turkcell Kopilot Devam Kampanyasından; Turkcell Kopilot Kampanyasında olup taahhüdünün son 3 ayında olan veya Turkcell Kopilot Kampanyası sona ermiş/iptal olmuş ve tarifesi Turkcell Kopilot olan veya Turkcell Kopilot cihazını peşin olarak satın alıp, cihazı sinyal almış ve hattı Turkcell Kopilot tarifesinde olan aboneler faydalanabilir. 

Turkcell Kopilot Devam Kampanyasında ne kadar öderim?

Turkcell Kopilot Devam Kampanyasından faydalanmak için Turkcell Kopilot tarifesine abone olmanız ve katılım koşullarına uygun olmak gereklidir. 

Turkcell Kopilot Devam Kampanyasından; 

  • Turkcell Kopilot Kampanyasında olup taahhüdünün son 3 ayında olan 
  • Turkcell Kopilot Kampanyası sona ermiş/iptal olmuş ve tarifesi Turkcell Kopilot olan 
  • Turkcell Kopilot cihazını peşin olarak satın alıp, cihazı sinyal almış ve hattı Turkcell Kopilot tarifesinde olan aboneler faydalanabilir.

Turkcell Kopilot Devam Kampanyası ile Turkcell Kopilot tarifesi/servisinden 12 ay taahhütlü olarak tüm vergiler dahil aylık 19,90 TL'ye faydalanılabilir. Fiyatlara KDV ve ÖİV dahildir. 

Turkcell Kopilot Devam Kampanyası, 12 ay sonunda sona erer ve taahhüdün bittiği tarihte geçerli olan ve turkcell.com.tr 'de duyurulan taahhütsüz tarife bedeli ile ücretlendirilir. Taahhüt süresi bittikten sonra tarife iptal edilmediği sürece taahhütsüz bedel üzerinden aylık otomatik olarak yenilenir. Turkcell Kopilot Devam Kampanyasına, Turkcell kampanyayı sonlandırmadığı müddetçe, katılım koşulları sağlanıyor ise tekrar başvuruda bulunarak katılım sağlanabilir.

Turkcell Kopilot Devam Kampanyasının 12 aylık taahhüt süresi dolmadan iptali durumunda, ilgili cayma bedeli hesaplanarak Turkcell faturasına yansıtılır.

Turkcell, kampanya koşullarını değiştirme hakkını saklı tutar.

Aracım Turkcell Kopilot servisini kullanmak için uygun mu?

Turkcell Kopilot servisi, OBD2 standartına uygun geliştirilmiştir. Turkcell Kopilot servisi, araçların OBD portuna (servis bağlantı girişine) takılan Turkcell Kopilot cihazı üzerinden alınan veriler kullanılarak çalıştığından, cihazın takılacağı aracın OBD portunun sorunsuz ve OBD2 standartına uygun olması önemlidir. Aracınızda halihazırda veya ek bir ekipman olarak bulunan uzaktan çalıştırma, tekerlekli sandalye asansörü gibi donanımlar sebebiyle Turkcell Kopilot cihazınız aracınıza uyumlu olmayabilir. Turkcell Kopilot cihazı OBD2 standartlarına uyumlu olmakla beraber aracınızın marka, model ve yılına özgü spesifik iletişim protokolleri kullanılan özel durumlar ve yerleşim kaynaklı sorunlardan dolayı tüm fonksiyonları beklenilen performans seviyesinde çalışmayabilir.

Turkcell Kopilot servisi farklı marka ve modeldeki araçlarda test edilmiştir. www.turkcell.com.tr/servisler/kopilot adresinden, yapılan testlere göre oluşturulan listeden aracınızın marka ve modeline göre Turkcell Kopilot servisiyle uyumlu olup olmadığını kontrol edebilirsiniz.

Turkcell Kopilot’un 2011 model öncesinde üretilen araçlara uyumluluğu garanti edilmemektedir. 2011 model sonrası araçlarda Turkcell.com.tr’de cihazın aracınıza uyumlu olduğu belirtilmesine rağmen cihazın aracınıza uyumlu olmadığı tespit edildiği takdirde iade süreci uygulanır ve taahhütnameniz cayma bedelsiz iptal edilir. Cihaz ücreti tarafınıza iade edilir.
Turkcell Kopilot cihazının aracınızla uyumluluğunu Turkcell.com.tr “Aracınız Uyumlu mu?” alanından kontrol etmenizi ve uyumlu ise satın almanızı tavsiye ediyoruz.
Turkcell.com.tr’de uyumlu araç listesinde olmamasına rağmen satın alınması durumunda tüm risk kullanıcıya aittir.
2011 model üzeri araç ile Turkcell Kopilot cihazı “Aracınız Uyumlu mu?” listesinde uyumlu gözükmesine rağmen eğer kullanıcı cihazdan sağlıklı şekilde yararlanamaz (cihazda bir veya birden fazla fonksiyon çalışmıyor) ise öncelikle 532 Turkcell Çağrı Merkezi’ne sorununu iletmelidir. Çağrı merkezinde yapılacak kontroller sonrası teknik servis incelemesi gerekirse cihaz Turkcell Mağazaya teslim edilmelidir. Teknik servis tarafından cihazın araç ile uyumsuz olduğuna karar verilirse iade süreci başlatılır ve ücret iadesi yapılır.

Turkcell Kopilot servisinin özellikleri neler?

Araç konumu harita üzerinden görülebilir.
Araçla ilgili belirli arızalar (motor arızaları, akü sorunu vs.) bildirim olarak iletilir
Yapılan seyahatler harita üzerinde, mesafe, ortalama hız, süre, zaman, yakıt tüketimi detayında görülebilir, geçmişe dönük raporlara ulaşılabilir.
Aracın kaza yapması durumunda önceden belirlenen kişilere otomatik bilgilendirme yapılır.
Aracın konumu değiştiğinde, araçta sarsıntı oluştuğunda veya motor çalıştığında bildirim ile kullanıcı bilgilendirilir.
Aracın başkasına bırakıldığı durumlarda, belirlenen mesafe limitinin dışına çıkılması durumunda bildirim ile kullanıcı bilgilendirilir.
Sürüşle ilgili sert fren, ani hızlanma, sert dönüş, hız aşımı gibi durumlar tespit edilerek, harita üzerinde görüntülenir, her seyahat için sürüş skoru hesaplanarak sürüş deneyimini iyileştirmek teşvik edilir.

Kimler yaralanabilir?

Aracı Turkcell Kopilot servisiyle uyumlu olan tüm bireysel müşteriler yararlanabilir. Turkcell Kopilot servisine abone olmak için halihazırda Turkcell müşterisi olma zorunluluğu yoktur.

Abonelik her ay yenilenecek mi?

Evet, Turkcell Kopilot tarifesi iptal edilmediği sürece aylık otomatik olarak yenilenir ve servisten faydalanmaya devam edersiniz.

Turkcell Kopilot mobil uygulaması ücretsiz mi?

Turkcell Kopilot uygulamasını, uygulama mağazalarından ücretsiz olarak indirebilir ve giriş yapabilirsiniz.

Turkcell Kopilot mobil uygulaması internet bağlantısı gerektiren ve kullanımı sırasında data akışı gerçekleşen bir uygulama olduğundan, uygulamayı kullanırken internet tüketimi gerçekleşir. Uygulamayı kullanırken gerçekleşen internet tüketimi, internet servisi hizmeti aldığınız GSM operatörünüzün veya internet servis sağlayıcınızın tarifesi üzerinden ücretlenir veya internet paketinizden düşülür.

Servisi yurt dışında da kullanabilir miyim?

Turkcell Kopilot tarifesi yurt dışında geçerli değildir. Turkcell Kopilot servisinin yurt dışında kullanılması durumunda Turkcell M2M Akıllı Yurt Dışı Dünyası Tarifesi'ne göre ücretlendirme yapılır ve faturanıza ayrıca yansıtılır.

Nasıl İptal ederim?

Turkcell Mağazalarından veya Turkcell Çağrı Merkezinden Turkcell Kopilot tarifesi aboneliğinizi iptal edebilirsiniz.

Turkcell Kopilot mobil uygulamasını telefonuma nasıl indirebilirim?

iOS işletim sistemine sahip akıllı telefonlar için App Store’dan, Android telefonlar için Google Play’den indirebilirsiniz. Uygulamanın desteklediği işletim sistemi bilgileri, uygulama mağazalarından öğrenilebilir.

Numara değişikliği, devir, faturasız hata geçiş, numara taşıma, borç nedeniyle hattın kapanması, kendi isteğiyle hat kapama veya fatura dönem değişikliğinde aboneliğim devam eder mi?

Turkcell Kopilot servisini kullanabilmeniz için aracınıza taktığınız cihaz içerisindeki hattın Turkcell Kopilot tarifesine aboneliğinin olması ve hattın aktif olması gerekmektedir. Numara değişikliği, devir, faturasız hatta geçiş, tarife değişikliği durumlarında Turkcell Kopilot aboneliğiniz sona erer ve kampanyadan faydalanıyorsanız ilgili cayma bedeli faturanıza yansıtılır. Hattın kapanması durumunda servis kullanımınız durdurulur, hattınızın tekrar açılması ile servisi kullanmaya devam edebilirsiniz. Fatura dönem değişikliğinde aboneliğiniz etkilenmez ve servisi kullanmaya devam edebilirsiniz.

İptal işlemi yapıldığında kalan haklar süre sonuna kadar kullanılmaya devam eder mi?

İptal işlemi yapıldığında, hattınız kapatılma süresi sonuna kadar servisi kullanmaya devam edebilirsiniz.

Turkcell Kopilot cihazı ücretli mi?

Evet, Turkcell Kopilot servisini kullanabilmek için ihtiyacınız olan, aracınızın servis bağlantı girişine (OBD port) takacağınız Turkcell Kopilot cihazını Turkcell Mağazaları'ndan peşin veya 12, 24, 36 ay taksit seçenekleriyle satın alabilirsiniz. Cihaz fiyatıyla ilgili Turkcell Mağazaları'ndan detaylı bilgi alabilirsiniz.

Cihazımı aracıma nasıl bağlayacağım?

Turkcell Kopilot web anasayfasındaki aracımla uyumlu kısmındaki görseller aracılığı ile cihazı aracınızdaki OBD portuna takabilirsiniz.

Cihazı ilk eşleştirdikten sonra konumumu göremiyorum. Ne yapmalıyım?

Cihazınızı aracınıza taktıktan sonra açık alanda yaklaşık 2 saatlik bir yolculuk yaptığınızda güncelleştirmeler tamamlanacaktır. Sonrasında herhangi bir sorun ile karşılaşırsanız Turkcell Müşteri hizmetlerinden veya uygulama üzerinden destek alabilirsiniz.

Cihazı şarj etmek gerekiyor mu?

Cihaz çalışması için gerekli olan enerjiyi aracınızdan almaktadır. Ayrıca şarj edilmemektedir.

Aracımı değiştirdiğimde cihazımı başka bir araca takabilir miyim?

Bunun için önceki cihazın web uygulamasındaki araçlar sayfasından ilişkisini kesmeniz ve cihazınızla yeni aracınızı eşleştirme işlemini tekrar yapmanız gerekmektedir.

Cihaz üzerindeki ışıkların anlamı nedir?

Güç ışığı cihazda güç olduğunu ve çalıştığını göstermektedir. Sinyal ışığının üç saniyede birer kez yanması cihazın sağlıklı çalıştığını göstermektedir. Bu konudaki detaylı açıklamaya kullanım kılavuzundan ulaşabilirsiniz.

Aracımı kullanan herkes Turkcell Kopilot’u kullanabilir ve sürüş verilerine ulaşabilir mi?

Cihaz aracınızdan takılı olduğu süre boyunca veri toplar. Ancak bu verileri sadece siz veya yetkilendirdiğiniz kişiler görebilir.

Turkcell Kopilot servisindeki bilgilerime kimler erişebilir?

Turkcell Kopilot’nin topladığı veriler şifrelenerek korunmaktadır. Sadece siz ve yetkilendirdiğiniz kişi veya kişiler erişebilir.

Cihazı başka bir telefondan takip edebilir miyim?

Başka bir telefonda Turkcell Kopilot uygulamasına kendi hesabınızla bağlanarak kullanabilirsiniz.

Turkcell Kopilot uygulaması ile birden fazla aracı eşleştirebilir miyim?

Evet, birden çok Turkcell Kopilot cihazı satın alarak ve Turkcell Kopilot servis aboneliği gerçekleştirerek Turkcell Kopilot web ve mobil uygulaması üzerinden tüm araçlarınızı takip edebilirsiniz. Birden fazla aracı bir hesaba eşleştirebilirsiniz.

Turkcell Kopilot cihazının garanti süresi nedir?

Garanti süresi 2 yıldır.

Öneri ve Şikayetlerimi nasıl iletebilirim?

Turkcell Çağrı Merkezi'nden veya web/mobil uygulamaları üzerindeki “Bize Ulaşın” bölümünden öneri ve şikayetlerinizi iletebilirsiniz.

Aracımı başka bir kişi kullanırken Turkcell Kopilot çalışır mı?

Cihaz aracınıza takılı olduğu süre boyunca veri toplamaktadır.

Turkcell Kopilot cihazı ile arabamın kilidini açabilir mi veya motorunu çalıştırabilir mi?

Cihaz aracınızdan sadece gerekli verileri toplamaktadır. Güvenlik sebebiyle aracınıza kilit açmak, motor çalıştırmak vb. komutlar göndermemektedir.

Cihazla ve uygulama ilgili sorun yaşadığımda ne yapacağım?

Turkcell Çağrı Merkezini arayarak destek alabilirsiniz veya Turkcell Kopilot web/mobil uygulamaları üzerindeki Bize Ulaşın bölümünden sorununuzu iletebilirsiniz.

Akıllı telefonum olmadan Turkcell Kopilot kullanabilir miyim?

Turkcell Kopilot uygulaması web uygulama ve mobil uygulama olarakta iOS veya Android işletim sistemine sahip akıllı telefonunuzdan kullanılabilir.

Sürüş verilerimin gizliliği nasıl garanti altına alınıyor?

Turkcell Kopilot uygulamasının bulut ortamında sakladığı veriler uçtan uca şifrelenmekte ve 6698 sayılı “Kişisel Verilerin Korunması Kanunu”na uygun şekilde saklanmaktadır. Siz izin vermedikçe verilerinize erişilemez.

Sürüş güvenliği puanı nasıl hesaplanıyor?

Sürüş karakteristiğinize bağlı, aşırı hız, ani hızlanma, sert frenleme ve dönüşler için güvenlik puanlaması yapılmaktadır. Sürüş güvenliği puanınızın yüksek olması kaza riskinizin düşük olduğunu işaret eder.

Cihazın veri aktarımında internet kotası mevcut mudur?

Cihazınızdaki Turkcell hattınızla aylık 500 MB internet paketi tanımlıdır ve cihazınızdaki veri aktarımı için yeterlidir.

Seyahat kavramı nedir?

Yaptığınız yolculuklara ait bilgilere uygulamalardaki seyahatler ekranından ulaşabilirsiniz.

Kullanım Detayları nedir?

Geçmişe dönük olarak; kullanım süresi, mesafe, yakıt ve skor bilgilerinize web/mobil uygulamalardaki seyahat ekranından ulaşabilirsiniz.

Vale modu uzaklık limiti nedir?

Aracınızı başka bir kişiye verdiğinizde, mobil uygulamanın vale modu ekranından bir uzaklık limiti belirleyerek bu limit aşıldığında bildirim alabilirsiniz.

Uygulama üzerinden ne tip bildirimler alabilirim?

Hız ve bölge limit aşımı durumlarında ve motor arızaları için bildirimler alabilirsiniz.

Turkcell Kopilot uygulamasına yeni cihaz nasıl ekleyebilirim?

İlk cihaz satın alınmasında çağrı merkezinden destek alabilirsiniz. Daha önce eşleştirilen cihazlarla ilgili işlemleri Turkcell Kopilot web uygulamasının Araçlar sayfasından yapabilirsiniz.

Uygulamayı kaldırdığımda sürüş geçmişimi kaybeder miyim?

Uygulamayı kaldırıp tekrar kurduğunuzda sürüş geçmişinize ait veriler korunmaktadır. Turkcell şifrenizle giriş yaparak kullanabilirsiniz.

Cihaz arabama zarar verir mi?

Cihaz yüksek kalite standartlarında ve CE sertifikalı Avrupa normlarına uygun olarak üretilmiştir. E-Mark belgesine sahiptir, araç bileşenleriyle elektromanyetik uyumluluğu test edilerek onaylanmıştır.

​Online mağazadan Turkcell Kopilot siparişi vermeden önce nelere dikkat etmem gerekir?

Online mağazadan sadece Turkcell Kopilot cihazının satışı yapılmaktadır. Turkcell Kopilot cihazınızı kullanabilmek için en yakın Turkcell Mağazası'ndan cihazınızın içerisinde gelen Turkcell M2M hattını “Turkcell Kopilot Tarifesi” ile aktive etmeniz gerekmektedir. Turkcell Mağazası'na gittiğinizde aktivasyon için yanınızda bulunması gerekenler:
• Turkcell Kopilot kutunuz (aktivasyon için kutu üzerindeki SIM seri no bilgisi) 
• Kimlik kartınız, ehliyetiniz veya pasaportunuz
• Son 2 aydan birine ait fatura, kredi kartı ekstresi veya ikametgah belgesi